48 Mistrzostwa Nowosądeckiego Okręgu PZŁ w strzelaniach myśliwskich – 25 maja 2O25 roku – strzelnica Tylicz-Bradowiec

 

R E G U L A M I N

Zawodów w strzelaniach myśliwskich

„XLVIII MISTRZOSTWA OKRĘGU NOWOSĄDECKIEGO”

Tylicz-Bradowiec 25 maja 2025 r.

 

Sędzia Główny zawodów:

 

I. ZASADY ORGANIZACYJNE

1. Zawody odbędą się na strzelnicy myśliwskiej Tylicz-Bradowiec (k. Krynicy-Zdroju)

                    w dniu 25 maja 2025 roku (niedziela)

2. Celem Zawodów jest :

– sprawdzenie poziomu wyszkolenia strzeleckiego zawodników nowosądeckiego okręgu PZŁ,

– popularyzacja strzelectwa myśliwskiego,

– wyłonienie mistrzów okręgu w poszczególnych klasach.

3. Zawody mają charakter otwarty, uczestniczą w nich mogą tylko członkowie PZŁ posiadający ważną legitymację PZŁ.

4. Mistrzostwa Okręgu są organizowane dla członków miejscowych kół łowieckich danego okręgu, dla myśliwych kół mający siedziby poza okręgiem ale mieszkających na terenie okręgu oraz dla myśliwych niestowarzyszonych i mieszkających na terenie okręgu. Udział w zawodach jest bez względu na klasę strzelecką.

5. Zgłoszenia i wpisowe:

Zawody są bezpłatne. Ilość zawodników ograniczona jest do 120 uczestników, a o udziale w zawodach decyduje kolejność zgłoszeń.  

zgłoszenia na adres e mailowy: zo.nowysacz@pzlow.pl

6. Zawody zostaną przeprowadzone w pełnej formule pięcioboju myśliwskiego zgodnie z Uchwałą nr 307/2025 Naczelnej Rady Łowieckiej z dnia 21 lutego 2025 r. „Prawidła strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ – pięciobój i sześciobój”

7. Zawodnicy obowiązani są zapoznać się z „Prawidłami strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ”, regulaminem strzelnicy i niniejszym regulaminem zawodów.

 

PROGRAM ZAWODÓW

sobota 25 maja 2025 r.

godz. 800 – 900 – rejestracja wydawanie numerów startowych

godz. 900             –  otwarcie zawodów

godz. 930              – rozpoczęcie strzelań konkursowych

godz.1600        – ogłoszenie wyników i zakończenie zawodów

II. STRZELANIA PODCZAS ZAWODÓW:

1. Konkurencje śrutowe :

a). „OŚ MYŚLIWSKA” (maks. 100 pkt.) – pełna seria 20 rzutków, w tym : 5 rzutków pojedynczych na pięciu stanowiskach strzeleckich z miejsca; 5 dubletów strzelanych na stanowiskach strzeleckich z miejsca i 5 rzutków pojedynczych strzelanych na ścieżce z podchodu,

b). „KRĄG MYŚLIWSKI” (maks. 100 pkt.) – pełna seria 20 rzutków podawanych na komendę „daj”, w tym : 6 dubletów i 8 rzutków pojedynczych,

c). „MYŚLIWSKA OŚ PRAKTYCZNA” (maks. 100 pkt.) – pełna seria 20 (6 pojedynczych i 7 dubletów) strzelanych z trzech bramek po 2 rzutki pojedyncze i po 2 dublety z każdej, przy czym ostatni dublet jest strzelany przez wszystkich strzelców z trzyosobowej grupy ze środkowej bramki. Numer tabeli obowiązującej na zawodach określa Sędzia Główny przed rozpoczęciem zawodów.

Przy strzelaniu do rzutków dopuszcza się naważkę śrutu do 28 gram i średnicy do 2,5 mm.

2. Konkurencje kulowe :

a). „DZIK W PRZEBIEGU” (maks. 100 pkt.) – jedna seria 10 przebiegów przemiennych kolejno z prawej na lewą i z lewej na prawą stronę,

b). „ROGACZ I LIS” (maks. 100 pkt.) – jedna seria 10 strzałów do makiet rogacza i lisa (5 strzałów do każdej makiety, oddawanych w dowolnej kolejności). Każdy strzelec oddaje 10 strzałów ze słupka stałego.

3. Zasady strzelań:

Na osiach śrutowych (z wyjątkiem podchodu na osi myśliwskiej) oraz przy strzelaniu do makiet dzika uruchomienie celu odbywa się po przyjęciu przez strzelca postawy gotowości oraz podaniu wyraźnej komendy głosowej. Dozwolone jest złożenie się do strzału przed podaniem komendy głosowej.

4. Do strzelań wolno używać każdego rodzaju broni o lufach gładkich (śrutowej) i o lufach gwintowanych (kulowej) oraz amunicji uznanych w „Zasadach wykonywania polowania” za broń i amunicję myśliwską.

5. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy zawodnik i sędzia zobowiązany jest do używania ochronników słuchu, a przy konkurencjach śrutowych dodatkowo oczu (okulary) i głowy (czapka).

6. Broń na strzelnicy nosi się rozładowaną, bez pasów z otwartymi komorami nabojowymi, bez pokrowców; podczas strzelania nie można zakładać pasów na broń. Dopuszcza się w obrębie strzelnicy przenoszenie broni między osiami rozładowanej, bez pasów i z otwartymi komorami nabojowymi w futerałach.

7. Na strzelnicy zabrania się spożywania alkoholu i używania środków odurzających oraz przebywania na jej terenie osób będących po ich użyciu.

III. OCENA STRZELAŃ:

1. Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 500 pkt. a drużyna 1500 pkt.

2. Za każde trafienie do rzutka zawodnik uzyskuje 5 pkt.,

3. Przy strzelaniu do makiety dzika, rogacza i lisa – ilość punktów wynika z sumy wartości punktowych trafionych na tarczy pierścieni.

4. Kolejność zajętych miejsc w klasyfikacji zespołowej i indywidualnej ustala się według ilości uzyskanych punktów.

5. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwa lub większą liczbę zespołów o zajętym miejscu decyduje kolejno:

  • lepszy wynik w strzelaniu śrutem
  • lepszy wynik na kręgu
  • lepszy wynik na osi praktycznej
  • lepszy wynik na osi
  • lepszy wynik na dziku

6. Jeżeli powyższe reguły nie przyniosą rozstrzygnięcia, to w klasyfikacji zespołowej o zajętym miejscu decyduje mniejsza rozpiętość między pierwszym, a ostatnim zawodnikiem zespołu, a następnie lepsze miejsce w klasyfikacji indywidualnej najlepszego zawodnika w zespole lub klasyfikuje się jako jednakowo lub na równi.

IV. KLASYFIKACJA:

1. Klasyfikacja prowadzona będzie z podziałem na:

  • klasę mistrzowską drużynową
  • klasę powszechną drużynową
  • klasę mistrzowską indywidualną
  • klasę powszechną indywidualną
  • kategoria DIAN
  • kategoria Senior                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
  • Członkowie kół reprezentują swoje koła w liczbie trzech myśliwych z klasą powszechną oraz reprezentowani są przez startujących indywidualnie myśliwych z klasą mistrzowską. W klasie powszechnej może startować więcej niż trzech zawodników z danego koła ale do wyniku będzie brane trzech zawodników z najlepszymi wynikami w klasie powszechnej z danego koła. Do klasy otwartej liczy się trzech najlepszych zawodników z danego koła bez względu na klasę strzelecką.

Zwycięska drużyna w klasie powszechnej otrzymuje tytuł – Mistrz Okręgu

Zwycięska drużyna w klasie otwartej reprezentuje okręg na tegorocznych zawodach Krajowy Konkurs Kół Łowieckich w dniach 05-06.07.2025 ZO Tarnów – Sieradza

V. NAGRODY:

W poszczególnych klasyfikacjach:

           I-III miejsca – puchary, dyplomy i nagrody,

          V-X miejsca – dyplomy.

VI. SPRAWY OGÓLNE:

– organizator przewiduje pokaz rzutków dla pierwszej grupy na konkurencjach śrutowych oraz pokaz rzutków na konkurencji oś praktyczna w przypadku przerwy technicznej trwającej dłużej niż 5 minut.

–  konkurencję przewidzianą do baraży o pierwsze 3 miejsca w każdej klasie i kategorii indywidualnej ogłosi Sędzia Główny na odprawie zawodników przed rozpoczęciem strzelań.

– do strzelań myśliwskich wolno używać każdego rodzaju broni śrutowej i kulowej, uznanej przez obowiązujące prawo. Broń kulowa może być wyposażona w optyczne przyrządy celownicze. 

– na zawodach obowiązuje zakaz używania tłumików oraz stopek, podpórek, uchwytów podtrzymujących broń.

– na strzelnicy obok sekretariatu znajduje się punkt opieki medycznej.

– każdy zawodnik ma obowiązek zapoznania się z Regulaminem Strzelnicy, Regulaminem Zawodów wywieszonym na tablicy informacyjnej i bezwzględnie przestrzegać oraz zapoznać się z Prawidłami strzelań myśliwskich – pięciobój na zawodach organizowanych przez PZŁ.

UWAGA

„Wyniki zawodów zawierające Pani/Pana dane, obejmujące Pani/Pana imię i nazwisko, nr startowy, okręg oraz ilość zdobytych punktów zostaną opublikowane na stronie internetowej pod adresem: https://www.pzlow.pl/. Brak zgody na publikację wskazanych danych na stronie internetowej jest równoznaczny z rezygnacją z udziału w zawodach.”

   Sędzia Główny                                                                              Organizator ZO PZŁ w Nowym Sączu                                                              

                                                                                                                 Łowczy Okręgowy w Nowym Sączu

                                                                                                                                         Bogusław Rataj

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱