Sejmowe prace nad przywróceniem samorządności w Polskim Związku Łowieckim trwają. 1 kwietnia 2025 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, podczas którego omawiano poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo łowieckie (druk nr 828), zgłoszone na wcześniejszym posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej pod przewodnictwem posła Stanisława Gorczycy.
Już na wstępie przewodniczący Gorczyca jasno określił cel nowelizacji – uporządkowanie struktury i powrót do samorządności Zrzeszenia. Projekt zakłada m.in. przywrócenie okręgowych rad łowieckich i okręgowych komisji rewizyjnych oraz wprowadzenie 30-dniowego terminu na decyzje nadzorcze ze strony ministra. Natomiast poseł wnioskodawca – Urszula Pasławska wskazała, że projekt ustawy zakłada również wzmocnienie przejrzystości działania PZŁ poprzez wprowadzenie obowiązku jawności sprawozdawczości finansowej Zrzeszenia.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która obecna była podczas wczorajszego posiedzenia, podchodzi do projektu z rezerwą. Jej zdaniem potrzeba systemowych rozwiązań, które powinny objąć cały Związek, włącznie ze strukturami okręgowymi. Minister zgodziła się, że wybór łowczego krajowego powinien leżeć w gestii środowiska łowieckiego, a nie być efektem nominacji politycznej.
Choć emocji nie brakowało, a stanowiska pozostały częściowo rozbieżne, jedno jest pewne – myśliwi w całej Polsce czekają na przywrócenie samorządności w Zrzeszeniu.
Z uwagi na potrzebę zapoznania się klubów poselskich z poprawkami zgłoszonymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zarządzono przerwę w pracach Komisji. Procedowanie zostanie wznowione na kolejnym posiedzeniu. O dalszym przebiegu będziemy informować na bieżąco.