R E G U L A M I N
Centralnych Zawodów Strzeleckich PZŁ
„IX NOWOSĄDECKI PUCHAR LATA”
Tylicz-Bradowiec 12 lipca 2O25 r.
Sędzia Główny – Stanisław Gąsienica
I. ZASADY ORGANIZACYJNE ZAWODÓW :
- zawody odbędą się na strzelnicy myśliwskiej Tylicz-Bradowiec (k. Krynicy-Zdroju) w dniu 12 lipca 2O25 roku (sobota)
- Celem Zawodów jest :
– sprawdzenie poziomu wyszkolenia strzeleckiego zawodników,
– integracja środowiska myśliwych z różnych regionów kraju,
– popularyzacja strzelectwa myśliwskiego,
– umożliwienie zawodnikom klasy powszechnej zdobycia klasy mistrzowskiej, a klasy mistrzowskiej do zdobycia punktów do Wawrzynu Strzeleckiego.
- Zawody mają charakter otwarty, uczestniczyć w nich mogą myśliwi z ważna legitymacją PZŁ bez względu na posiadana klasę strzelecką.
- Można na tych zawodach zdobyć klasę mistrzowską PZŁ. Zawodnicy obowiązani są posiadać ważną legitymację PZŁ.
- Zgłoszenia i wpisowe:
Ilość zawodników ograniczona jest do 120 uczestników, a o udziale w zawodach decyduje kolejność zgłoszeń.
- zgłoszenia na adres e mailowy: zo.nowysacz@pzlow.pl
- wpisowe w kwocie 300,- zł należy wpłacać na konto ZO PZŁ w Nowym Sączu Łącki Bank Spółdzielczy 43 8805 0009 0036 9413 2000 0010 do dnia 9 lipca 2025 r. (w tytule przelewu prosimy podać imię i nazwisko, okręg, klasa strzelecka i nr legitymacji PZŁ ).
W razie nie uczestnictwa w zawodach wpisowe nie będzie zwracane.
- Zawody zostaną przeprowadzone w formie pięcioboju myśliwskiego zgodnie z „Prawidłami strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ – pięciobój i sześciobój ” i obejmować będą – trzy konkurencje śrutowe i dwie kulowe.
- Każdy zawodnik ma obowiązek zapoznania się z „Regulaminem Strzelnicy”, „Prawidłami strzelań myśliwskich na zawodach organizowanych przez PZŁ” oraz „Regulaminem Zawodów” i bezwzględnie ich przestrzegać. Wszelkie informacje znajdują się na tablicy ogłoszeń.
PROGRAM ZAWODÓW
sobota 12 lipca 2O25 r.
godz. 7:15-8:oo – rejestracja wydawanie numerów startowych
godz. 8:15 – otwarcie zawodów
godz. 9:oo – rozpoczęcie strzelań konkursowych
godz.17:oo – ogłoszenie wyników i zakończenie zawodów
II. STRZELANIA PODCZAS ZAWODÓW :
- Konkurencje śrutowe :
a). „OŚ MYŚLIWSKA” (maks. 100 pkt.) – pełna seria 20 rzutków, w tym : 5 rzutków pojedynczych na pięciu stanowiskach strzeleckich z miejsca ; 5 dubletów strzelanych na stanowiskach strzeleckich z miejsca i 5 rzutków pojedynczych strzelanych na ścieżce z podchodu,
c). „KRĄG MYŚLIWSKI” (maks. 100 pkt.) – pełna seria 20 rzutków podawanych na komendę „daj”, w tym : 6 dubletów i 8 rzutków pojedynczych,
d). „MYŚLIWSKA OŚ PRAKTYCZNA” (maks. 100 pkt.) – pełna seria 20 ( 6 pojedynczych i 7 dubletów ) strzelanych z trzech bramek po 2 rzutki pojedyncze i po 2 dublety z każdej, przy czym ostatni dublet jest strzelany przez wszystkich strzelców z trzyosobowej grupy ze środkowej bramki. Numer tabeli obowiązującej na zawodach określa Sędzia Główny przed rozpoczęciem zawodów.
Przy strzelaniu do rzutków dopuszcza się naważkę śrutu do 28 gram i średnicy do 2,5 mm.
- Konkurencje kulowe :
a). „DZIK W PRZEBIEGU” (maks. 100 pkt.) – jedna seria 10 przebiegów przemiennych kolejno z prawej na lewą i z lewej na prawą stronę,
b). „ROGACZ I LIS” (maks. 100 pkt.) – jedna seria 10 strzałów do makiet rogacza i lisa (5 strzałów do każdej makiety, oddawanych w dowolnej kolejności). Każdy strzelec oddaje 10 strzałów ze słupka stałego.
- Do strzelań wolno używać każdego rodzaju broni o lufach gładkich (śrutowej) i o lufach gwintowanych (kulowej) oraz amunicji uznanych w „Zasadach wykonywania polowania” za broń i amunicję myśliwską.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy zawodnik i sędzia zobowiązany jest do używania ochronników słuchu, a przy konkurencjach śrutowych dodatkowo oczu (okulary) i głowy (czapka). Zawodnicy nie posiadający powyższego wyposażenia, nie będą dopuszczeni do strzelań.
- Broń na strzelnicy nosi się rozładowaną, bez pasów z otwartymi komorami nabojowymi, bez pokrowców; podczas strzelania nie można zakładać pasów na broń. Dopuszcza się w obrębie strzelnicy przenoszenie broni miedzy osiami rozładowanej, bez pasów i z otwartymi komorami nabojowymi w futerałach
- Na strzelnicy zabrania się spożywania alkoholu i używania środków odurzających oraz przebywania na jej terenie osób będących po ich użyciu.
- Organizator przewiduje pokaz rzutków dla pierwszej grupy na konkurencjach śrutowych oraz pokaz rzutków na konkurencjach śrutowych w przypadku przerwy technicznej trwającej dłużej niż 5 minut.
III. OCENA STRZELAŃ :
- Każdy zawodnik może zdobyć maksymalnie 500 pkt.,
- Za każde trafienie do rzutka zawodnik uzyskuje 5 pkt., niezależnie od tego czy trafienie nastąpiło po pierwszym lub po drugim strzale.
- Przy strzelaniu do makiety dzika, rogacza i lisa – ilość punktów wynika z sumy wartości punktowych trafionych na tarczy pierścieni.
IV. KLASYFIKACJA :
Klasyfikacja prowadzona będzie tylko indywidualnie z podziałem na:
- klasę mistrzowską
- klasę powszechną
- klasę DIAN
- klasę Senior
Kolejność zajętych miejsc w poszczególnych klasyfikacjach ustala się według uzyskanych sum punktów z poszczególnych konkurencji.
- W klasyfikacji indywidualnej przy uzyskaniu równej liczby punktów o pierwszych trzech miejscach decyduje zawsze dogrywka/baraż. Warunki barażu ogłasza Sędzia Główny wskazując konkurencję oś lub krąg (do wyboru), przed rozpoczęciem zawodów.
- Zawodnicy którzy podczas Zawodów uzyskają wynik 425/500 pkt. / Diany – 400/500 /lub lepszy uzyskują klasę mistrzowską.
V. NAGRODY :
- W poszczególnych klasyfikacjach:
- I-III miejsca – puchary, dyplomy i nagrody,
- IV-VI miejsca – dyplomy
Na strzelnicy obok sekretariatu znajduje się punkt opieki medycznej.
Każdy uczestnik zawodów ma obowiązek zapoznania się z regulaminem strzelnicy wywieszonym na tablicy informacyjnej i bezwzględnie go przestrzegać.
UWAGA!
Wyniki zawodów zawierające Pani/Pana dane, obejmujące Pani/Pana imię i nazwisko, nr startowy, okręg oraz ilość zdobytych punktów zostaną opublikowane na stronie internetowej pod adresem: https://www.pzlow.pl/ . Brak zgody na publikację wskazanych danych na stronie internetowej jest równoznaczny z rezygnacją z udziału w zawodach.